Αθλητικά

Βόλεϊ: Λύγισαν στο τάι μπρέικ τα κορίτσια του Μίλωνα σε ένα μεγάλο ντέρμπι με τον Ιωνικό

Πολύ μεγάλο παιχνίδι διεξήχθη στο Σελεπίτσαρι ανάμεσα στον Ιωνικό και τον Μίλωνα για τη 2η αγωνιστική της Α2 Γυναικών Βόλεϊ. Οι δυο ομάδες παρουσιάστηκαν παθιασμένες και αποφασισμένες  για τη νίκη και χρειάστηκε να λύσουν τις διαφορές τους στο πέμπτο σετ, εκεί όπου ο Ιωνικός πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στο φαβορί για την άνοδο.

Οι παίκτριες του Γιώργου Δεναξά μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και κατέκτησαν άνετα το πρώτο σετ με 13-25. Ωστόσο, οι Νικαιώτισσες ανέβασαν στροφές και με όπλο το σερβίς τους κατέκτησαν το δεύτερο σετ στην παράταση με 27-25 (και ενώ ο Μίλωνας είχε περάσει μπροστά 24-25 από 24-22). Με την ψυχολογία στα ύψη, οι γηπεδούχες ήταν κυρίαρχες στο τρίτο σετ στο οποίο είχαν πάντα ένα καλό προβάδισμα και κατέκτησαν με 25-17. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και σε μία ακόμη συναρπαστική μάχη επέστρεψε από το 20-13, ακύρωσε δύο match ball του Ιωνικού και πήρε το τέταρτο σετ με 24-26.

Στο πέμπτο σετ ο Μίλωνας είδε ξανά τον Ιωνικό να οδηγάει το σκορ, μείωσε κάποια στιγμή σε 11-10 ωστόσο με ένα επί μέρους 4-1 η ομάδα της Νίκαιας πήρε το ματς, υποχρεώνοντας τις Νεοσμυρνιώτισσες στην πρώτη τους ήττα για φέτος.

Ο Μίλωνας αρκέστηκε στον βαθμό και πήγε στους 4, ενώ ο Ιωνικός πήγε στους 5. Αμφότεροι πίσω από Αργυρούπολη, Πετρούπολη και Ηρακλή Κηφισιάς που έχουν από 6.

Τα σετ: 13-25, 27-25, 25-17, 24-26, 15-11