Αθλητικά

VAR-ιά ήττα στην Κρήτη για τον Πανιώνιο

Την ήττα με 4-1 γνώρισε στην Κρήτη από τον ΟΦΗ ο Πανιώνιος για την 6η αγωνιστική της Super League, με τους "κυανέρυθρους" όμως να έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία και το VAR, μιας και ακυρώθηκε δικό τους γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το ματς άρχισε με τon ΟΦΗ που ήταν ψηλά και κρατούσε μπάλα, ενώ ο Πανιώνιος περίμενε να βγει στην κόντρα. Κάτι που έπραξε υποδειγματικά στο 9′, όταν ο Αραμπούλι με τακουνάκι βρήκε τον Μαξίμοβιτς, εκείνος έπαιξε με τη μία για τον Γεωργιανό φορ, που διέσχισε με την μπάλα πάνω από 15 μέτρα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Σωτηρίου κάνοντας το 0-1.

Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους συνέχισαν σε ανάλογο τέμπο, αλλά μόλις στο 21′ έκαναν την πρώτη τους ουσιαστική τελική, σε σουτ του Ναμπί που έδιωξε ο Κότνικ. Ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει και κατάφερε μετά από πολλές στατικές φάσεις να βγάλει το γκολ στο 31′ με τον Σεμέντο. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος κρατούσε αμυντικά και χάρις στην οξυδέρκεια του Αραμπούλι, έπαιξε στο 41′ υποδειγματικά το τρανζίσιον. Από θέση εξτρέμ γύρισε την μπάλα στον Μιλόγεβιτς, που την έστρωσε στον Παπανικολάου, ο οποίος μέσα από την περιοχή πλάσαρε εύστοχα τον Σωτηρίου κάνοντας το 1-2. Το VAR όμως είχε άλλη άποψη και μετά από έλεγχο που έκαναν και ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ του Πανιώνιου. Οι «κυανέρυθροι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα. Όμως η απόφαση δεν άλλαξε και η ανάπαυλα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1.

Ο ΟΦΗ ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και το 1-1 του α’ ημιχρόνου κατάφερε και το έκανε γρήγορα 2-1 στο 55′ με τον Νέιρα από το ύψος του πέναλτι. Στο 71′ ο ΟΦΗ κατάφερε και έκανε το 3-1 με τον Τσιλιανίδη μετά από πάσα του Σεμέδο. Το 4-1 ήρθε μετά από 10′ όταν ο Σεμέντο έκανε ωραία ενέργεια και με σουτ στην απέναντι γωνία του Κότνικ έγραψε το τελειωτικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΟΦΗ (4-2-3-1): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης (77’ Κουτρουμπής), Νέιρα (85’ Στάικος), Σακόρ, Τσιλιανίδης, Ναμπί (82’ Μάνος), Σεμέντο, Φιγκεϊρέδο.

Πανιώνιος (4-2-3-1): Κότνικ, Παπαγεωργίου (79’ Δούμτσιος), Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Μαξίμοβιτς, Κόρμπος (86’ Μασούρας), Παπανικολάου, Μιλόγεβιτς, Τσιλούλης (59’ Καμαρά), Αραμπούλι.

Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς).

Διαιτητής VAR: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)