Αθλητικά

Μεγάλος νικητής ο Μίλωνας στο ντέρμπι με την Ίριδα

Ο Μίλωνας ήταν ο θριαμβευτής στο ντέρμπι της Νέας Σμύρνης και ντέρμπι των δύο πρωτοπόρων της Β' Εθνικής ΕΣΠΕΔΑ με την Ίριδα, αφού επικράτησε στο κλειστό βοηθητικό γήπεδο του ΣΕΦ με 1-3 και συνέχισε με το απόλυτο τη φετινή σεζόν.

Το παιχνίδι, το οποίο παρακολουθήσατε ζωντανά από το NSTV, είχε μεγάλη ένταση και πάθος και από τις δύο ομάδες, οι οποίες τα έδωσαν όλα και παρά τα αρκετά λάθη, μας χάρισαν ορισμένες σπουδαίες στιγμές. Ο Μίλωνας πήρε το πρώτο σετ με 17-25, ενώ στο δεύτερο είχαμε ένα πραγματικό ντέρμπι και ο νικητής κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την ομάδα του Γιώργου Δεναξά να το κατακτά και αυτό με 25-27 και ενώ η Ίριδα είχε μεγάλη ευκαιρία να το τελειώσει όταν προηγήθηκε με 25-24. Αυτό που δεν κατάφερε η ομάδα του Βασίλη Ξεροβάσιλα στο δεύτερο σετ το κατάφερε στο τρίτο, όταν επικράτησε με 25-17 και υποχρέωσε τον Μίλωνα στο πρώτο του χαμένο σετ μετά την 4η αγωνιστική και συνολικά δεύτερο μόλις στη σεζόν! Η Ίριδα προσπάθησε να διεκδικήσει όποιες πιθανότητες της αναλογούσαν και στο τέταρτο σετ, όμως ο Μίλωνας είχε σε εκείνο το σημείο τον έλεγχο της αναμέτρησης και το πήρε με σκορ 21-25, νικώντας και το παιχνίδι.

Η ομάδα του Γιώργου Δεναξά πήρε έτσι ένα ακόμη τρίποντο κάνοντας το 14 στα 14 και φτάνοντας τους 42 βαθμούς, ξεφεύγοντας στο +9 από τη δεύτερη θέση. Ο Μίλωνας έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου, την ώρα που η Ίριδα πιστοποίησε το πόσο καλή ομάδα είναι και τη φετινή σεζόν παρά τις δυσκολίες (έτρεχε ένα σερί 9 νικηφόρων αγώνων πριν το χθεσινοβραδινό ματς), μένοντας όμως στους 33 βαθμούς.