Αθλητικά

Με νίκες συνέχισε ο Πανιώνιος σε μπάσκετ, βόλεϊ και πόλο

Γεμάτο νίκες ήταν το Σάββατο (21/1) για τα τμήματα του Πανιωνίου.

Η ομάδα μπάσκετ έκανε έναν ακόμη περίπατο στο "Βαρίκας" και επικράτησε με 105-56 του Διαγόρα Ρόδου για να φτάσει στη 14η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στη Β' Εθνική. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βεργίνης που πέτυχε 30 πόντους, με τον Ιστορικό να δείχνει σε ακόμη ένα παιχνίδι πως η κατηγορία αυτή δεν τον χωρά.

Δεκάλεπτα: 25-18, 58-37, 85-48, 105-56

Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 11, Παπαδιονυσίου Γ., Λάζαρης 4, Παπαδιονυσίου Σ. 5(1), Αντωνάκης 9, Σαχπατζίδης 12(2), Μάντζαρης 13(3), Σταθόπουλος 8, Χάλαρης 6, Καραΐσκος 7, Τρύφωνας, Βεργίνης 30(6)

Γ.Σ. Διαγόρας (Κουταλιανός): Ιορδάνογλου, Μπόζιτς 2, Καράβας 3(1), Μαρουλλάκης, Παρδακάς, Γκίνος, Πιλκούδης 5, Χρύσης 11(1), Σκλήβας 4, Μητσού 15(5), Ελαμέ 16, Μιρόσαβιτς

Με την έναρξη του δεύτερου γύρου της Pre League, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Πανιωνίου πήρε τη νίκη με 3-1 επί των Μακεδόνων Αξιού. Το θετικό αποτέλεσμα ήρθε έστω και δύσκολα, αφού όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, ωστόσο οι παίκτριες της Δήμητρας Λυκογιάννη είχαν τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία. Οι "κυανέρυθρες" (7η θέση)  πραγματοποιούν τη δική τους αντεπίθεση για να μπουν στα πλέι οφ ανόδου.

Σετ: 27-25, 25-23, 22-25, 25-23

Με το δεξί μπήκε στη Β' Φάση του πρωταθλήματος πόλο η ανδρική ομάδα, η οποία νίκησε με 9-7 το Περιστέρι. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τα δύο πρώτα οκτάλεπτα να λήγουν ισόπαλα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 7-5 όμως οι αντίπαλοι ισοφάρισαν ξανά σε 7-7. Με τα γκολ των Μπουζαλά και Γκιουβέτση όμως, ο Ιστορικός κατάφερε να φτάσει στο τελικό 9-7 και να πάρει τη νίκη και την άτυπη ρεβάνς από το Περιστέρι για την ήττα στο Κύπελλο.

Το μυαλό πλέον είναι στο ευρωπαϊκό παιχνίδι για τα προημιτελικά του Eurocup με αντίπαλο την ρουμάνικη Οράντεα που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 25 Ιανουαρίου στο κλειστό κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης.

Οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 2-1, 3-2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 1, Μπουζαλάς 1, Γκιουβέτσης 1, Μπιτάτζε 2, Νταλάπας 1, Καλαϊτζής 1, Μουρατίδης Π., Παπάκος, Γούνας 2, Κανελλόπουλος Χρ., Καπετανάκης, Αναγνώστου, Λοράντος, Γεωργακόπουλος.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κώστας Λούδης): Σαλτερής, Τοράκης 2, Πρέκας, Γερακούδης, Κουκουμάκης 1, Μπιτσάκος Χρ., Καρούντζος 1, Φώσκολος 1, Χρυσοσπάθης 2, Μαστρογιαννάκος, Λαδάς, Χόλαντ, Ναγκλ, Μπιτσάκος Ανδ.

Με τη νίκη έφυγε και η γυναικεία ομάδα πόλο από το "Αντώνης Πεπανός" της Πάτρας. Ο Ιστορικός προηγήθηκε 9-5 στο ημίχρονο, η Ν.Ε.Π. μείωσε 10-8 στο ξεκίνημα του τέταρτου οκτάλεπτου αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, με το τελικό σκορ να γράφει 12-8 για τις "κυανέρυθρες".

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 3-5, 2-1, 1-2

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Ζοφώλη, Λέβι 1, Ευφρ. Τσιμάρα 2, Μ.Μπαλάτσα 1, Μαρία Πετάση 1, Κουρέτα 1, Όλγα Μοίραλη 2, Ν.Μπαλάτσα, Κοντάκου, Παρασκευοπούλου, Στέενμπεεκ, Μιχακάτου, Κεπενού.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάσος Παπαναστασίου): Μήτσου, Κάσεϊ 4,  Ιφιγένεια Μαυρωτά 1, Μπογκατσένκο 1, Κοτσάφτη, Μαστρόκαλλου, Θωμοπούλου, Ευαγγελία Λούδη 2, Κώτσια 4, Αναστασία Λούδη, Δήμητρα Παπαναστασίου, Ανθία Παπαναστασίου, Λυδία Μαυρωτά, Κελαδίτη, Υφαντή.