Αθλητικά

Δυναμική εκκίνηση στα πλέι άουτ ο Πανιώνιος, 1-0 τον Βόλο

Με το δεξί μπήκε στη μεγάλη μάχη των πλέι άουτ, εκεί όπου θα τα παίξει όλα για όλα για την παραμονή του στην κατηγορία, ο Πανιώνιος. Στο παιχνίδι της πρεμιέρας κόντρα στο Βόλο στη Νέα Σμύρνη, οι "κυανέρυθροι" επιβλήθηκαν με 1-0 χάρη σε τέρμα του Τσιλούλη, παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Στο πρώτο παιχνίδι επί ελληνικού εδάφους στην εποχή του κορωνοϊού, όλα τηρήθηκαν σύμφωνα με τα υγειονομικά πρωτόκολλα αφού υπήρξε θερμομέτρηση σε όσους μπήκαν στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, ενώ όσοι βρίσκονταν στην εξέδρα αλλά και δίπλα στον αγωνιστικό χώρο φορούσαν μάσκες, με τα ball boys μάλιστα να φορούν ακόμη και γάντια. Εντός αγωνιστικού χώρου, οι ομάδες φάνηκαν επηρεασμένες από την τρίμηνη αποχή όπως ήταν απόλυτα φυσιολογικό, αφού στο πρώτο μέρος δεν είχαμε πολλές καλές στιγμές. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μια σημαντική ευκαιρία στο 9', όταν ο εξαιρετικά δραστήριος Ζοάο πήρε κεφαλιά από κοντά για να διώξει σε κόρνερ ο Κότνικ. Η πρώτη ευκαιρία του Ιστορικού ήρθε ουσιαστικά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με τον Τσιλούλη να σουτάρει μέσα από την περιοχή αλλά τον Οικονόμου να τον σταματά. Η άτυχη στιγμή για την ομάδα του Βόκολου είχε έρθει λίγο νωρίτερα, αφού ο Μπατσάνα Αραμπούλι αποχώρησε με μυικό τραυματισμό, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για θλάση.

Στο 57ο λεπτό όμως ήρθε η φάση που έκρινε τον αγώνα. Μετά από κόρνερ του Βόλου η μπάλα έφτασε στον Εμμανουηλίδη ο οποίος έκανε εξαιρετική κούρσα και την έστρωσε στον Τσιλούλη που από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα. Ο ενθουσιασμός των "κυανέρυθρων" για το γκολ εντωμεταξύ ήταν τόσο μεγάλος που κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών πήγαν... περίπατο τα πρωτόκολλα υγιεινής.

Στα υπόλοιπα λεπτά ο Πανιώνιος διαχειρίστηκε εξαιρετικά το προβάδισμά του και μάλιστα στο 89ο λεπτό θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ, αφού ο Σαραμαντάς μετά από μεγάλη κούρσα μπήκε στην περιοχή και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά αστόχησε.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε λοιπόν με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στα πλέι άουτ, έφτασε τους 14 βαθμούς και προσθέτει πίεση σε Παναιτωλικό (παίζει Δευτέρα εκτός με Λαμία) και Ξάνθη (το παιχνίδι της με τον Ατρόμητο αναβλήθηκε).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Ρέντζας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Οικονομίδης (71' Μιλόγεβιτς), Κόρμπος, Παπανικολάου, Εμμανουηλίδης (86' Παπαγεωργίου), Τσιλούλης, Αραμπούλι (40' Λυμπεράκης).
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Οικονόμου, Φεράρι, Λύρατζης (64' Τσαούσης), Τσοκάνης, Μπαλογιάννης (84' Κάσες), Ζοάο, Μουνίθ, Μάντζης.