Αθλητικά

Volleyleague: Ο μαχητικός Μίλωνας απείλησε με βαθμολογική απώλεια τον ΠΑΟ

Ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός λαχτάρισε αλλά νίκησε τον μαχητικό Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη με 3-1 σετ και οδηγεί την κούρσα της βαθμολογίας μετά την 6η αγωνιστική της Β΄φάσης του πρωταθλήματος Volley League. Τέσσερις στροφές πριν την ανάδειξη του πρωταθλητή ο Παναθηναϊκός έπιασε τους 25 βαθμούς, έναντι 23 του Ολυμπιακού, 21 του ΠΑΟΚ και 20 του Φοίνικα ΟΝΕΧ.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν ο Πρωτοψάλτης  με 19 πόντους και ο Βαν ντε Ντρις με 21 πόντους ο πρώτος σκόρερ. Ο Μίλωνας πάλεψε όλα τα σετ και μάλιστα στο 1ο σετ παρότι ήταν πίσω στο σκορ κατάφερε να ισοφαρίσει 24-24 αλλά το σετ να κατακτήσουν οι πράσινοι με επίθεση του Βαν ντε Ντρις και κόντρα επίθεση του Γιάκομπσεν.

Ο Μίλωνας ισοφάρισε 1-1 σετ με κορυφαίους τους Καϊσλασάλο και Μπράιαν και πάλεψε πολύ σε μπλοκ άμυνα.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στα δύο πρώτα σετ με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχες πόντο πόντο. Στο 1ο σετ έγινε ράλι μέχρι το 16-16 καθώς ο Μίλωνας κρατούσε υποδοχή και είχε πολύ καλό μπλοκ - άμυνα. Οι πράσινοι με επίθεση του Βαν ντε Ντρις και κόντρα επίθεση του Πρωτοψάλτη προηγήθηκε 18-16 Ο Μίλωνας απάντησε με τον Καϊσλασάλο και τον Χανδρινό και ισοφάρισε 20-20. Το χαμένο σερβίς του Ματσίει η επίθεση του Βαν ντε Ντρις και το μπλοκ του Ανδρεόπουλου στον Καίσλασάλο έδωσαν στον Παναθηναϊκό πολύτιμο σερί 3-0 για το 23-20. Με δύο λάθη από Βαν ντε Ντρις και Ράπτη και επίθεση του Καϊσλασάλο ο Μίλωνας ισοφάρισε 24-24 και ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με επίθεση του Βαν ντε Ντρις και κόντρα επίθεση του Γιάκομπσεν που έκανε το 26-24 για το 1-0.

Ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ μόνο που αυτή τη φορά από το 16-16 ο Καϊσλασάλο ήταν αυτός με σερί 3-0 έδωσε αέρα στην ομάδα του με 19-16. Ο Παναθηναϊκός δεν επανήλθε και ο Μίλωνας με μπλοκ του Ούρτσεβιτς και λάθη των φιλοξενουμένων πήρε το 2ο σετ 25-22 και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Μπροστά στις περιπέτειες απώλειας βαθμού ή βαθμών ο Παναθηναϊκός πίεσε στο σερβίς με τον Πρωτοψάλτη ο οποίος με 3 άσσους έδωσε προβάδισμα 17-9 και έτσι μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το 3ο σετ.

Ολα κρίθηκαν στο 4ο όπου ο Πανααθηναϊκός έχοντας τον Μπάση στη θέση του Ρανγκέλ πίεσε κι άλλο σερβίς και μπλοκ. Ο Μπάσης με άσσο έκανε το 7-5 και με τον Πρωτοψάλτη το 11-8. Ο Μίλωνας πάλι με τον Καϊσλασάλο επανήλθε, ισοφάρισε και με σερί 3-0 πέρασε και μπροστά 15-13. Ο Ανδρεόπουλος και ο Πρωτοψάλτης έκαναν τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό ενώ και με δύο λάθη του Καϊσλασάλο ο Παναθηναϊκός έκανε κρίσιμο σερί 5-0 και προηγήθηκε 21-17. Ο Μίλωνας το πάλεψε αλλά ο Ανδρεόπουλος έκλεισε τον αγώνα με 25-22 για το 3-1 σετ.

Τα σετ: 1-3 (24-26, 25-22, 15-25, 22-25) σε 116΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μούχλιας 6π. (4/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 55%υπ., 38%αρ.), Χανδρινός Σπύρος 9 (6/19επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 68%υπ., 41%αρ.), Μπράιαν 13 (10/14επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ούρτσεβιτς 1 (1 μπλοκ), Καϊσλασάλο 26 (24/56επ., 2 μπλοκ), Ματσιέι 5 (4/7επ., 1 μπλοκ) / Χανδρινός Άρης (λ. - 73%υπ., 41%αρ.0, Λάππας, Βελούδης (λ), Τσαρκάτογλου, Δημόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 19π. (14/25επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 62%υπ., 38%αρ.), Γιάκομπσεν 1 (1/2επ.), Ρανγκέλ 2 (0/7επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 13 (9/27επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 59%υπ., 27%αρ.), Βαν ντε Ντρις 21 (16/39επ., 5 μπλοκ), Στάλεκαρ 6 (4/11επ., 2 μπλοκ, 75%υπ., 50%αρ.) / Γκαράς 9λ. - 60%υπ., 37%αρ.), Συναδινός (λ), Μπάσης 4 (2/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ράπτης.