Αθλητικά

SYNERGY ΙΚΑΡΟΣ Ν.Σμύρνης.-ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 72-70 με επική ανατροπή

SYNERGY ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΣΜ.-ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 72-70

Ο Synergy Ίκαρος Νέας Σμύρνης με επική ανατροπή κατάφερε να επικρατήσει του Πανελευσινιακού με 72-70 ημιχρ.(31-40).Η ομάδα μας που για 32.30 ΄λεπτά παρακολουθούσε στο σκορ τους φιλοξενούμενους βρέθηκε 7. 25΄΄ πριν τη λήξη να βρίσκεται πίσω με -15 (49-64) με τη μεγαλύτερη διαφορά με την ομάδα της Ελευσίνας να προβάλλει φαβορί για το ροζ φύλλο.Μετά από time-out η ομάδα μας μπήκε αλλαγμένη και βάζοντας μεγάλα σουτ σε συνεχόμενες επιθέσεις από τα 6.75 έτρεξε σερί 15-02 μέσα σε τέσσερα λεπτά και έφερε το παιχνίδι στο -2 (64-66).Οι δύο ομάδες με σκληρή άμυνα προσπάθησαν να πάρουν κατοχές στα τελευταία 3 λεπτά και μάλιστα ο Synergy Ίκαρος Ν.Σμ. με 3 πόντους του Δορκοφίκη δίποντο και 1/2 βολές πέρασε μπροστά με 67-66 1.15 πριν τη λήξη.Η Ελευσίνα με 2/2 βολές του Νικολακόπουλου πέρασε μπροστά με 67-68 όταν με τρίποντο ο Σπυρόπουλος από κερδισμένο επιθετικό ριμπάουντ 25΄΄ πριν τη λήξη κάνει το 70-68.Η Ελευσίνα μετά το time-out που πήρε ισοφάρισε με το Νικολακόπουλο σε 70-70 21΄΄ πριν τη λήξη μετά από κακή αμυντική συννενόηση των παικτών μας με το Δορκοφίκη με 2/2 βολές μετά από κερδισμένο φάουλ να κάνει το 72-70 10΄΄ πριν τη λήξη.Ο Νικολακόπουλος κέρδισε φάουλ 4΄΄ πριν τη λήξη αστοχώντας στην πρώτη βολή και επίτηδες στη δεύτερη με το Δορκοφίκη να παίρνει το αμυντικό ριμπάουντ 1.3 ΄΄ πριν τη λήξη να αστοχεί στην πρώτη και επίτηδες στη δεύτερη με το παιχνίδι να λήγει σε μία ανατροπή που δεν έχει ξαναγίνει στο φετινό ανταγωνιστικό Πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής.
Από το Synergy Ίκαρο Ν.Σμ. μετά το 33΄λεπτό όλοι ήταν εκπληκτικοί ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει αρχικά για το Δορκοφίκη πρώτο σκόρερ και διακριθέντα τόσο σε άμυνα και σε επίθεση όσο και για το Γοργόνη που με 4 συνεχόμενα τρίποντα έφερε το παιχνίδι από το 52-66 στο 64-66.